Gündelik Uygulamada İhbar ve Alınma

Genel Gündelik Uygulamada İhbar ve Alınma için yorumlar kapalı 11 Aralık 2018 127 Görüntüleme

Çoğu İnternet çalışanı, 1998 ABD Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) tarafından oluşturulan “ihbar ve yayından kaldırma” sürecine aşinadır. Bildirim ve yayından kaldırma üç amaca hizmet etmek üzere tasarlandı: (1) çevrimiçi hizmet kullanıcılarının (telif hakkı dava açılmasının kısa bir süresinden) telif hakkı taleplerini çözmek için ucuz ve nispeten hızlı bir süreç oluşturdu; (2) bu anlaşmazlıklarda aracı olarak sorumluluk kabul etmemek için çevrimiçi hizmetlerin alabileceği adımlar attı – tanınmış DMCA “güvenli liman”; ve (3) kullanıcılar tarafından “karşı bildirim” prosedürleri biçiminde serbest konuşma ve adil kullanım için bir miktar koruma sağlamıştır.

Çevrimiçi hizmetlere ilişkin ihbar ve yayından kaldırma sürecinin büyük fazzı, prosedürelizmdi. En yaygın örneği ele almak için, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe bağlı bir hizmet yasal prosedürleri izlediyse, bildirimlere göre hareket eder ve aksi takdirde kendi sitesinde kullanıcı ihlali ile ilgili özel bilgi eksikliği (karmaşık “kırmızı bayrak” bilgi standardı) talep edemez. Bir dava durumunda güvenli liman koruması. Hizmetler, maddi açıdan gözden geçirme ve riske karşı toleranslarına dayanan materyallerin alınması ile ilgili kararlar verebilir. Ortaya çıkan denge, arama ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik hizmetlerinde yenilik için nispeten geniş bir kapsam sağladı.

Bu temel model yaklaşık on yıldır tutuluyor. Bununla birlikte, 2009 yılından başlayarak, karmaşık ihlale neden olan sitelere yanıt veren hak sahibi grupları tarafından otomatik uyarı gönderme sistemlerinin benimsenmesiyle, bildirim ve yayından kaldırma uygulaması önemli ölçüde değişti. Otomatik sistemler yaygınlaştıkça, yayından kaldırma isteklerinin sayısı hızla artmıştır. Bazı çevrimiçi hizmetler için, şikayetlerin sayısı düzinelerce veya yüzlerce yıl yüzlerce veya milyonlarca gitti. 2009’da, Google’ın arama hizmeti 100’ten daha az yayından kaldırma isteği aldı. 2014 yılında 345 milyon aldı.istekleri. Her ne kadar Google aşırı uç nokta olsa da, diğer hizmetler – özellikle de arama, depolama ve sosyal medyadaki ‘sıcak bölgelerdeki telif hakları’ – büyüklük sırasını görüyordu. Diğerleri – şans, belirsizlik veya telif hakkı çatışmalarına düşük maruz kalma yoluyla – düşük hacimli uyarı ve yayından kaldırma “DMCA Classic” dünyasında kalmıştır.

Bu rapor, kullanıcılar, internet şirketleri ve hak sahipleri için yapılan bu kaymanın, önemli paydaşlarla yapılan bir dizi görüşmeye ve bildirim ve yayından kaldırma sürecinin bütünlüğüne ilişkin iki nicel çalışmaya dayanan etkilerini araştırmaktadır.