LiMux’dan Öğrenme

Genel LiMux’dan Öğrenme için yorumlar kapalı 11 Aralık 2018 115 Görüntüleme

LiMux projesi – Münih’teki Linux- bitiş çizgisine yaklaşıyor . LiMux, 2003 yılında başladığı ve dünyanın kamu sektörü kabulü için bir test örneği olarak görüldüğü en büyük belediye açık kaynak kabul projesiydi. Ancak yol zordu – orijinal 5 yıllık geçiş 8 (ve sayıyor) oldu. Şimdi, şehrin 12-15.000 masaüstü bilgisayarının yaklaşık 9000’i Linux kullanıyor ve geri kalanı 2012’de geçiş için planlanıyor.

Projenin başkan yardımcısı Florian Schieß, 2010 yılında çevrimiçi olarak Heise’deki zorlukların bazılarını şöyle anlattı :

Schießl, sürecin bazı bölümlerde sorunsuz bir şekilde yürütüldüğünü, ancak diğerlerinde ilerleme kaydedemediğini, çünkü “teknik arka uç yapısı işbirliğini engelledi ya da hatta reddetti” diye açıklıyor. Herhangi bir yazılım tabanlı yönetim çözümü ile uyumlu olmayan temel sunucu protokollerinde ve tescilli araçlarda uygulama hataları buldular. Linux savunucusu, “birlikte çalışabilirlik ve kilitli arayüzlerin hakimiyeti için açık standartların eksikliği korkunçtu” dedi. Kendinizi tek bir satıcıdan bağımsız hale getirmeye çalıştığınızda ve “mutlu bir köle” olmayı bıraktığınız zaman bunun belirginleştiğini kaydeder.

Bu bağlamda, Volker Grassmuck’un 2005 yılı açıklamasında , açık kaynak kabulü politikası (SSRC 2005), yani POSA adlı bir koleksiyonun parçası olarak yayınladığımız projeye yeniden değinmeye değer görünüyor . Şimdi, Münih’teki belediye açık kaynak politikalarının altı yıllık bir hesabının, bu sitede üzerinde çalıştığımız kitle çekiciliğine sahip olamayacağını itiraf edeceğim ve bir Hollywood filminin bağlanması için bir anlığına kayboldum. daha büyük bir resim, daha genel ve güncel çıkarları savunuyor:

Projemiz, bugüne kadar F / OSS hareketinin hesaplarının, çoğunlukla F / OSS’nin varlığının imkansız gerçeğine dayanan gözlemiyle başladı. F / OSS’nin geliştirilmesinin ve savunuculuğunun bu aşamasında, açık kaynağın bir sosyal ve teknik proje olarak nasıl çalıştığını veya açık bir kaynağın bir dizi seçmene fayda sağlayıp sağlamadığını değil, farklı bir dizi soru sormaya başlayabiliriz. maliyet, güvenlik vb. bakımından, ama daha ziyade açık kaynaklar siyasi alanlara ve politika tartışmalarına nasıl gömülüyor? … F / OSS benimseme sınırlarının kısmen F / OSS hareketi içindeki sınırlı bir kapasitenin, bu süreçlerden dersleri belgelendirmesi, karşılaştırması ve çizmesi ile sınırlı olduğunu savunduğumuz argümanımızdır.

Şimdi, bu 2005’ti ve yazarın gecikmesiyle birlikte – bölümler gerçekten 2003-2004’teki duruma konuştu. O zamandan beri bu meselelerle yakından ilgilenmedim. Ama merak ettim: Bu durum değişti mi? Artık, kamu sektöründe hem siyasi kararlar hem de fiili uygulama – daha kolay F / OSS’nin benimsenmesini sağlayan daha resmi bir bilgi ya da en iyi uygulama var mı? İlgili olarak, özel sistemlerin (şimdi sadece Microsoft değil, aynı zamanda Google uygulamaları gibi web servisleri) gelişimi de bu hesaplamaları nasıl değiştirdi?

POSA projesi, deneyimlerini belgelemede F / OSS savunucularının (varsayımsal) ayrılıkçı ilgisine dokunarak böyle bir iş yapmanın yarattığı mütevazı bir çaba sarf etti. Bunu kolay yoldan denedik: raporu bir wiki’ye ekledik ve düzenleme ve genişletme davetiyettik. En iyi katkılar için ödüller de dahil olmak üzere yaklaşık 6 ay boyunca katkıda bulundu. Ancak wiki çevresindeki teşvikler işe yaramadı ve birkaç ilave katkıya rağmen – POSA 2.0 hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Ancak POSA 1.0, 2005’te Grassmuck’un LiMux’un tarihini ve Rishab Ayer Ghosh’un AB stratejileri hakkındaki parçasının en iyi şekilde yaşlandığını düşünüyorum. İşte Grassmuck:

Münih, Microsoft’a bağımlılığı, önemli bağımsızlık, MS ürünleri olmaksızın geri dönüş servisi kurabilme gibi önemli alanlarda kaldığı sürece kabul edilebilir olduğunu kabul etti. Unilog [şehir tarafından işe alınan bir danışmanlık firması] bu bağımsızlığın giderek sorunlu hale geldiğini gözlemledi. Operasyonel olarak, Microsoft’un ürün politikası, Münih’i işletim sistemlerini taşıması için işlevsel bir neden olmasa bile, zorla göç ettirmek zorunda kaldı. Stratejik olarak, MS ürünlerinin mevcut jenerasyonu, yüksek entegrasyon dereceleri nedeniyle, ek MS ürünleri dağıtmak için baskı oluşturmaktadır. Örneğin, karşılık gelen MS backoffice hizmetleri olmadan müşterileri XP altında güvenli bir şekilde çalıştırmak neredeyse imkansızdır. Microsoft, mevcut personel bilgisinin yeniden kullanılabilirliği ve fiili standart veri formatları için yüksek puanlar aldı….

Microsoft, Federal İçişleri Bakanlığı ile yakın tarihte imzalanmış bir genel sözleşmenin Belediye temsilcilerini bilgilendirdi. Bu anlaşmada, fiyatlandırma ve sözleşme koşulları üzerindeki tekelini altı yıl boyunca kötüye kullanmama garantisi verildi. Bu işbirliği düzeyi, kamu yönetimi standartlarını ve MS ürünlerine arayüzleri uygulamada ve kamu idaresinin güvenlik taleplerini yanıtlarken Microsoft tarafından daha iyi yanıt verileceğine söz verdi. Microsoft ürünlerini tamamen indirmemiş olsa da, yeni düzenleme birkaç milyon Euro’luk bir tasarruf anlamına geliyordu. Bu tasarruflar çeşitli biçimlerde geldi – özellikle güncelleme maliyetlerinin iş yerlerinin gerçek göçüyle daha iyi senkronizasyonu. XP konfigürasyonlarını 2010 yılına kadar kullanmaya devam ederek, 2007’den sonra takip eden göçün maliyetleri düşebilir.

Aynı zamanda, bir yıl öncesine dayanan ve şirketin serbest rakibi ile mücadele stratejisini anlatan gizli bir e-posta da dahil olmak üzere bir dizi dahili Microsoft belgesi sızdırıldı. “Linux’a karşı hiçbir koşul altında kaybolmaz” diye yazdı, Microsoft Corporation’ın en üst düzey satış sorumlusu Orlando Ayala, hem başkan yardımcıları, şirketin en iyi avukatları hem de Microsoft’un genel müdürleri olan [Steve] Ballmer dahil olmak üzere üst düzey yöneticilere gönderilen bir e-postayı yazdı. Asya, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’daki operasyonlar. Uluslararası Herald Tribune tarafından bildirildiği üzere Ayala, hükümetleri özellikle masaüstü bilgisayarlardaki yaygın Windows işletim sistemine ücretsiz alternatifleri seçmekten caydırmak için bir strateji belirledi. Yöneticilere, hükümetler, eğitim sistemleri ile ilgili bir anlaşma yapıldığında, ya da diğer büyük kurumlar mahk dom edilmiş gibi görünüyorlardı, özel bir fondan, dik bir indirimle ya da gerekirse ücretsiz bir yazılım sunmak için yetkilendirildiler. “Eğitim ve Hükümet Teşvik Programı” bu anlaşmalarda Microsoft’a yönelik “ölçekleri bahşetmek” amacıyla tasarlandı, ancak fon “yalnızca aksi takdirde kaybedeceğimiz anlaşmalarda” kullanılacaktı.

Bu belgeler arasında Microsoft’un hizmetleri departmanı başkanı Mike Sinneck tarafından yazılan bir başka e-posta vardı ve Ayşe’nin notundan iki gün sonra gönderildi. Sinneck, Microsoft’un 2003 yılında 180 milyon dolar değerinde danışmanlık hizmeti veren indirimlerden bahseden “İş Yatırım Fonları”, özellikle de şirketin GNU / Linux’un en güçlü rakibi olduğu sunucu pazarında ayrıntılarını verdi.

Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’daki Microsoft operasyonlarının başkanı olan IHT ile yapılan röportajda Jean Philippe Courtois, rakiplerinin benzer taktiklerine işaret ederek indirimleri savundu, örneğin Sun Microsystems’in StarOffice’in ücretsiz dağıtımı. Ancak anti-tröst değerlendirmesi, Sun’dan Microsoft’a göre daha farklı olurdu. AB hukuku kapsamında, pazardaki hakim durumdaki bir şirketin, rakipleri piyasadan dışlamak için tasarlanmış indirimler sunması yasaktır. Microsoft zaten Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen birkaç antitröst soruşturmasının hedefiyle, Münih politikacılarına gönderilen iç belgelerin açık olduğu mesaj: bu koşullar altında Microsoft’un lehine bir karar, rakiplerin antitröst şikayetlerine karşı savunmasız olacaktır.

Ballmer’in Münih Belediye Başkanı Ude’ye yaptığı sürpriz ziyaret, stratejik karar ve potansiyel olarak geniş kapsamlı etkilerine daha fazla dikkat çekmeye çalıştı. Dışarıdan gelen etki, Münih karar alıcılarına bir çok yönden bir sempati dalgası yaratmak ve onların orijinal F / OSS seçimlerini yapmaları için teşvik etmekti. Dahili olarak, anti-Microsoft kararının arkasında sık sık Kent Konseyi’nde tereddüt edenler getirdi. Konsey, uzun vadeli sürdürülebilirliğe ilişkin nitel stratejik kriterlerin belirleyici olacağını şimdiden duyurmuş olduğundan, Microsoft’un fiyat indirimleri büyük ölçüde tartışma konusu olmuştur. Baller ziyareti olmadan, Hoegner’in kabul ettiği gibi, Belediye Konseyinin tam desteğini almak daha zor olurdu.

Tüm bunları tamamlarken, Robert Latham ve ben açık kaynak benimsenme politikasına dair bazı geçici sonuçlar çıkardık:

Açık Kaynak aktörler forum alışverişinde daha ustalaşıyorlar — bir yerde bir politik hedefin peşinde koşmak, başka bir ülkedeki bir sonucu etkilemek için. Bazı forumlarda F / OSS’nin savunuculuğunun doğrudan faydaları her zaman belli olmamakla birlikte – WSIS’in burada önemli bir yeri vardır – resmi mekânlardaki savunuculuk çabaları, diğer evlat edinme bağlamlarına geri beslenen daha büyük bir meşrulaştırma arkına katkıda bulunmaktadır. FOSSFA’nın, aşağıda belgelenen Kenya’nın ICT tartışmasındaki durumunu meşrulaştırmak için WSIS kullanımı bir örnektir. Gelişmekte olan ülkeler, özellikle de BİT politikasına ilişkin rehberlik için BM sistemine sıklıkla baktıklarından, UNDP veya UNECA onaylarının etkileri, bu kuruluşların oldukça mütevazı BİT programlarının ötesine geçebilir.
Aracılar çok önemlidir. Teknik personelin herhangi bir F / OSS’nin benimsenmesi veya göçünün başlangıcında yer alması gerekir, ancak bunu başarmak için nadiren yeterlidir. Bu, teknik olarak usta F / OSS geliştiricilerinin “ortalama” kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik olarak dikkat eksikliği eksikliğinden ibaret değildir. Başarılı F / OSS göçü, aracıların (1) daha geniş seçim bölgeleri için teknik meseleleri çevirme kabiliyetine ve (2) F / OSS’nin özelliklerini maliyet dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere diğer sosyal ve politik değerlere bağlayabilmelerine bağlıdır. Bu arabuluculuk, F / OSS koalisyonlarını dışa doğru genişletmekte ve aynı zamanda teknik olmayan seçim bölgeleri, F / OSS için teknik personel desteğini güçlendirmeye (ya da gerektirmeye) başladıkça önemli bir geri besleme etkisine sahiptir. Bu, teknik personelin F / OSS’nin benimsenmesinin maliyetleri ve faydaları hakkında içsel olarak bölünmüş olduğu organizasyonlarda önemli olabilir. Herhangi bir sayıda aktör, karizmatik ve geniş fikirli yazılım teknisyenlerinden eRiders gibi profesyonel danışman / aracılara bu rolleri doldurabilir.
F / OSS’nin, devletin teknoloji merkezli kalkınmada önemli bir rol oynadığı parti politikalarına açıkça entegre olması muhtemeldir. Bu bağlamda, F / OSS, küreselleşmenin sol eğilimli eleştirileriyle en çok uyuşan güçlü ve ayırt edici bir teknoloji gündemi sunmaktadır. Brezilya, bu uyumun en önemli örneğidir – yanı sıra, parti tarafından belirlenen iç muhalefetin de yarattığıdır.
F / OSS’nin benimsenmesi, yazılım desteği ve diğer teknik hizmetler için önemli bir özel sektör gerektirir. Daha zengin, daha iyi organize olmuş göçler (örneğin, LiMux), geçişi yönetmek için IBM ve Suse gibi çok uluslu F / OSS sağlayıcıları ile sözleşme yapabilir ve yerel destek hizmetlerinin büyümesini teşvik etme çabalarını üstlenir. Kenya ya da Coleman’ın tanımladığı sivil toplum sektörü gibi daha zayıf adaylar, hizmet sektörünün genellikle büyük ölçekli F / OSS’nin benimsenmesini desteklemek için teknik ve insan kaynaklarını sağlayamadığı bir tavuk-yumurta sorunuyla karşı karşıya.
Maliyet tahminleri genellikle bağlamlar arasında kararsız veya kıyaslanamaz. Yazılım üretiminin marjinal maliyeti hem F / OSS hem de tescilli yazılım sağlayıcıları için neredeyse sıfır olduğundan, özel teklif sahiplerinin F / OSS’nin lisanslamadaki maliyet avantajlarıyla eşleşmesi için önemli bir kapasitesi vardır. Büyük ölçekli yazılım geçişi için, F / OSS ve tescilli teklifler genellikle, hizmetlerin maliyetine ve geleceğe dair tahminlere göre benzer arazilerde (örneğin, F / OSS ve tescilli tekliflerin davranışları ile ilgili olarak) sonuçlanır. OSS). Morevoer, satıcının kilitlenmesi ya da kodu inceleme kapasitesi gibi büyük F / OSS özelliklerinin ‘değeri’, kolayca ölçülebilir değildir. F / OSS’nin benimsenmesinin özel bir yazılımdan açıkça daha ucuz olduğu nispeten az sayıda vaka vardır. ve bunlar, öncelikli olarak, geçiş maliyetlerinin (örneğin MS Windows) düşük olduğu BT altyapısının ‘ilk konuşlandırılması’ bağlamlarıyla sınırlıdır. Extremadura’yı düşün, Münih’i değil. Marjdaki kararlarda, sosyal ve politik tercihler belirleyici bir rol oynayabilir.
Büyük kurumsal ve belediye aktörleri (örneğin, Münih, Paris), ticari yazılım sağlayıcılarıyla yapılan görüşmelerde pazarlık çipi olarak F / OSS’nin stratejik kullanımını başlatmaya başlıyor. Microsoft ve muhtemelen diğer büyük ticari satıcılar, F / OSS sağlayıcılarından rekabetçi teklifleri düşürmek için özel kaynaklara sahiptir, ancak bu stratejinin açık sınırları vardır. Küçük aktörler, bu piyasa gücü biçiminden yararlanamayacaklardır, ancak büyük ölçekli F / OSS’nin benimsemesinin yarattığı ağ etkilerinden faydalanacaktır.
Microsoft’un beceriksiz müdahalesi, F / OSS’nin kabul edilmesinin en yoludur. Çok kısa bir bilişsel mesafe, Microsoft’un yazılım pazarlarına yönelik saldırgan baskınlığını, ABD’nin hâkim olduğu bir globabalizasyon modeli olan zorbalık algısından ayırıyor. Microsoft’un yerel ve / veya ulusal politikadaki katılımını – burada belgelenen Brezilya ve Münih örneklerinde olduğu gibi – bu mesafeyi hızla kapatabilir ve yerel / ulusal özerklik arzusuna dayanan F / OSS’ye karşı daha açık bir şekilde siyasi taahhütler gerçekleştirebilir. . Microsoft’un, F / OSS’nin komünizme benzer bir şekilde ya da yazılımın tercih edilmeyen pazarlara bıraktığı yazılım tercihi olarak nitelendirilmesi, genellikle bu süreci desteklemektedir.
Sağlık sektöründe olduğu gibi Microsoft’un konu dışı olduğu birçok yazılım pazarı vardır. F / OSS politikaları, özel tekel gücünün birincil folyo olmadığı durumlarda farklı şekilde çalışır. Ayrıca, F / OSS savunuculuğu, kapsamlı hükümet düzenlemesi istisna değil, norm olduğu zaman farklı bir fırsat yapısına sahiptir. Bu ayarların çoğunda, F / OSS kendi mülkiyetindeki yazılım modeline karşı karşılaştırmalı avantajlarını tanımlamalıdır, ancak birlikte çalışabilirliği geliştirmek için tasarlanan açık standartların daha güçlü eklemlenmelerine karşı. F / OSS savunucuları genellikle masaüstündeki savaş için tasarlanmıştır, ancak daha uzmanlaşmış alanlarda F / OSS varlığı genellikle zayıftır